A taggyűlés a korlátolt felelősségű társaság legfőbb döntéshozó szerve, amely testületben valamennyi tulajdonos – személyesen vagy képviselet útján – jogosult részt venni
A taggyűlést a társaság ügyvezetője, a tagoknak küldött meghívó útján hívhatja össze. Főszabály szerint a meghívó elküldése és a taggyűlés között 15 napnak kell eltelnie. A társasági szerződés ettől eltérhet, azonban 3 napnál rövidebb határidőt nem állapíthat meg.
A taggyűlés akkor tekinthető határozatképesnek, ha azon a leadható szavazatok több mint felét képviselő tag részt vesz. Ennek megállapításához nem a részt vevő tagok számát, hanem az általuk képviselt törzstőke mértékét kell figyelembe venni. Főszabály szerint ugyanis a tagok szavazati jogának mértéke a tag vagyoni hozzájárulásához igazodik. Ezek a rendelkezések azonban megnehezíthetik, adott esetben el is lehetetleníthetik egy társaság működését. Ezért amennyiben a taggyűlés határozatképtelen, úgy lehetőség van megismételt taggyűlést tartani, amely bizonyos feltételek mellett a jelenlevők által képviselt szavazati jog mértékétől függetlenül határozatképes lesz.
A Ptk. ezen kívül is rengeteg technikai szabályt fogalmaz meg a taggyűlés összehívásával és menetével kapcsolatban:
A taggyűlés hatáskörébe tartoznak az alapvető személyi és üzleti kérdésekben való döntések. A Ptk. kifejezetten meghatároz bizonyos olyan alapvető kérdéseket, amelyek a törvény erejénél fogva a taggyűlés hatáskörébe tartoznak. A társasági szerződés a kötelező eseteken kívül is utalhat bizonyos tárgyköröket a taggyűlés kizárólagos hatáskörébe. A Ptk. szerint a taggyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik többek között:
A taggyűlés a korlátolt felelősségű társaság mellett az egyesülés legfőbb szerve is, amelyre alapvetően azonos, azonban néhány ponton eltérő szabályozás vonatkozik.
Vonatkozó jogszabályok:
Kapcsolódó fogalmak:
Copyright © 2022 – BP Legal
Minden jog fenntartva