fbpx

A válás menete – legfontosabb tudnivalók a házassági bontóperről

Miről fogsz olvasni?

Az alábbi cikkünkben egy olyan problémát fogunk körbejárni, amely a családjog egyik legérintettebb területe, ez pedig nem más, mint a válás. Tekintettel arra, hogy a házassági bontóperre nagyon komplex jogi szabályozás vonatkozik, fontosnak tartottuk összefoglalni a lényegesebb elemeit. A válás közös megegyezéssel a legtöbb esetben gyors és egyszerű módja a házasság felbontásának. Az ellenzéses vagy tényállásos bontóperben ezzel szemben a bíróság szakértőket vonhat be, tanúkat hallgathat meg, majd a bizonyítékok alapos mérlegelését követően hozza meg ítéletét.
Bejegyzésünkben alaposan körbejárjuk a családjog ezen területét: először részletesen megnézzük a válás menetét, majd a közös megegyezéses és tényállásos bontást egyaránt. Emellett kitérünk a bontóperek költségeire, időigényére, a benyújtandó válási papírokra és az ügyvéd szerepére a peres eljárásban. Nézzük a legfontosabbakat!

A válás indítása, a bontóper benyújtása

Magyarországon a házasság felbontását csak bírósági úton lehet kezdeményezni, a megindítására személyesen vagy jogi képviselő útján van lehetőség. A házasság felbontására irányuló keresetlevelet az egyik házasfél tudja a bíróságra benyújtani. Őt hívjuk felperesnek.

Egyoldalú kérelem esetén a bíróság bármelyik fél kérelmére eljár, ha a házasság teljesen és helyrehozhatatlanul megromlott. A házasság teljes és helyrehozhatatlan megromlása állapítható meg különösen abban az esetben, ha az életközösség megszűnt és annak helyreállítására nincs lehetőség. Ezt minden esetben a bíróság ítéletben mondja ki.  

A válóper az alperes lakóhelyéhez, vagy a házastársak utolsó közös lakóhelyéhez tartozó illetékes bíróság előtt zajlik. 

Az eljárás megindításának, tehát a keresetlevél benyújtásának az illetéke 30.000, – Ft., melyet a perindító fél (felperes) fizet meg. Ez alól nem lehet felmentést kapni. 

A keresetelvélben – a jogszabályban meghatározottakon túl – fel kell tűntetni:

  • a házasság megkötésére és
  • a házasságból született gyermekek születésére vonatkozó adatokat, 
  • az életközösség fennállásának időtartamát ( kezdő és végnapját ), 
  • valamint mellékelni szükséges az ezeket igazoló okiratokat (házassági anyakönyvi kivonat, gyermekek születési anyakönyvi kivonata). 

Amennyiben a bontóper közös megegyezéssel valósul meg, akkor a közös megegyezést igazoló megállapodást is csatolni kell. 

Válási papírok

A keresetlevélben valamennyi tényt, körülményt vagy adatot igazolni kell, így ahhoz csatolni kell az illeték megfizetésének igazolását. Ha a válásra közös megegyezéssel kerül sor, akkor ennek a kérelemből egyértelműen ki kell derülnie. Tényállásos bontás esetén pedig kérni kell a házasság megromlására vezető okok feltárását, valamint meg kell határozni a kereseti kérelmet alátámasztó tényeket is, vagyis azt, hogy miért romlott meg a házasság.

A keresetindításra való jogosultságot szintén igazolni kell, bontópert kizárólag házastársak indíthatnak egymás ellen. A házastársak ezt a házassági anyakönyvi kivonattal tehetik meg, amely egyúttal a házasság megkötésére vonatkozó adatok alátámasztására is szolgál. Ha a házasságból született közös gyermek, úgy a gyermek születési anyakönyvi kivonatát is mellékelni kell a keresetlevélhez. 

Az alperes lakóhelyét vagy a felek utolsó közös lakóhelyét a lakcímkártya másolatának benyújtásával lehet igazolni. Bizonyos esetekben a közös lakóhely tulajdoni lapja is jelentőséggel bírhat, az összes körülménytől függően pedig más dokumentumok benyújtása is felmerülhet. 

Válás megindítása

Az eljárásban a jogi képviselet nem kötelező, így a válás ügyvéd nélkül is lefolyhat. Magánszemélyként kizárólag egy igazságügyi miniszteri rendelet mellékletében található, a Bíróság honlapjáról letölthető formanyomtatványon terjesztheti elő kereseti kérelmét.

Válás beadása Ügyfélkapun keresztül

Az eljárás során választható az elektronikus kapcsolattartás is, amikor a papír alapú beadványok helyett valamennyi dokumentum elektronikus formában készül és kerül kézbesítésre. Magánszemélyként az Ügyfélkapun keresztül is lehetséges a válóper beadása, a bíróság pedig ennek értesítési tárhelyére kézbesíti a keletkezett iratokat.

A válóper menete

A házassági bontóper a perfelvételi tárgyalással kezdődik, melyet az érdemi tárgyalási szak követ. 

A perfelvételi tárgyaláson (első tárgyaláson) a felek összefoglalják a vitás kérdéseket, előterjesztik a kereseti kérelmet, az ellenkérelmet, illetve a bizonyítási indítványokat. A bíróság eredendően arra törekszik, hogy a feleket kibékítse és rábírja őket az egyezség megkötésére, amely, ha sikerül, akkor hivatalból megszünteti az eljárást. 

Ellenben, ha a házastársak nem tudnak konszenzusra jutni, vagy közös kiskorú gyermekük van, akkor sor kerül az érdemi tárgyalási szakra, ahol a bíróság bizonyítást folytat le. Ilyenkor történik meg a tanúk kihallgatása, az okiratok bemutatása és a szakértői vélemények összegzése.

Válóper közös megegyezéssel

Mindegyik fél számára az a legoptimálisabb, amikor a házasságot közös megegyezéssel bontják fel. Ebben az esetben a házastársak megállapodnak:

  • a házastársi közös lakás lakáshasználatáról, 
  • a házastársi tartásról, 
  • a szülői felügyelet gyakorlásáról,
  • a gyermekkel való kapcsolattartásról, 
  • valamint a gyermektartásról. 

Feltéve, hogy a feleknek nincs közös kiskorú gyermekük, a bíróság az egyezség megkötését követően ítéletben kimondhatja a válás tényét.

 

Azonban, ha a peres feleknek van közös kiskorú gyermekük, akkor a megegyezés jóváhagyására a második tárgyaláson kerül sor.

Ellenzéses, avagy tényállásos bontóper

Az ellenzéses/tényállásos bontóper a válások körülményesebb esetköre, hiszen ilyenkor a házastársak a perfelvételi tárgyaláson nem tudnak minden kérdésben megegyezni, tehát a bírónak újabb tárgyalást kell kitűznie. Az ezt követő meghallgatásokon a bíróság megvizsgálja a kialakult helyzetet, feltárja a viszony megromlásához vezető okokat. 

A bíróság jellemzően az első tárgyaláson próbálkozik a felek kibékítésével, de a későbbiekben is van erre lehetőség. A békítés során a bíróságnak az a feladata, hogy megpróbálja rábírni a házastársakat, hogy meggondolják magukat és a házasságukat megmentsék. Ennek akkor van igazán jelentősége, ha a feleknek van egy vagy több közös kiskorú gyermekük, akiknek az érdekét minden esetben figyelembe kell venni.  

A felmerülő járulékos kérdések tartalma

  • Lakáshasználat: a házastársi közös lakás kizárólagos használata az egyik fél részéről vagy osztott használat mindkét félre kiterjedően. Figyelem! Itt nem a tulajdoni kérdésekről, csak a használatról dönt a bíróság.
  • Hazástársi tartás: amennyiben az egyik fél igényli és rászorul, akkor a másik fél meghatározott összeget, meghatározott ideig fizet. Fontos kiemelni, hogy nincs különbség nő és férjtartás között.
    • Tartásra szorul, aki nem rendelkezik olyan jövedelemmel, vagyonnal, amelyből létfenntartását, szükségleteinek fedezését megoldhatná. 
    • Tartásra érdemtelen, aki hozzájárult a házasság megromlásához, vagy aki a házassági életközösség megszűnését követően a házastársnak vagy vele együtt élő hozzátartozójának érdekeit durván sértő magatartást tanúsított. 
  • Szülői felügyeleti jog:
    • Ha a szülők közösen gyakorolják: a kapcsolattartás kérdésben nem kell megállapodni, de a gyermek lakóhelyében igen. Bár a gyermek felváltva lakik a szülőknél, de ettől függetlenül a tartásdíj/kiegészítés mértékében mindenképpen egyezségre kell jutni. 
    • Ha a szülők nem közösen gyakorolják: a gyermek lakóhelye annál a félnél lesz, aki a szülői felügyeleti jogot gyakorolja, ellenben a kapcsolattartásra a másik fél is jogosult.
  • Gyermekkel való kapcsolattartás: annak a megállapítása, hogy a gyermekkel milyen gyakran, milyen módon lehet tartani a kapcsolatot. Ide tartoznak a fontosabb ünnepek és a nyaralások, iskolai, óvodai szünetek is.
  • Gyermektartás: mivel a gyermek elhelyezése jellemzően az egyik szülőnél van, a másik szülő anyagi támogatást nyújt, tehát gyermektartásdíjat fizet. Ha a felek nem tudnak megegyezni a tartásdíj mértékében, akkor azt a bíróság állapítja meg. Mérlegelése során figyelembe veszi többek között a gyermek szükségleteit, a szülők vagyoni és jövedelmi helyzetét, illetve egyéb szubjektív szempontokat, például a szülők háztartásában eltartott más gyermekek számát. 

Külön rögzíteni szükséges, hogy a házassági vagyonjogi kérdések nem lehetnek tárgyai a házassági bontópernek.

Válás közös megegyezéssel

A házastársak konszenzusa jelentősen egyszerűsíti a válás menetét. A közös megegyezés már alapvetően feltételezi a felek egyetértés abban, hogy házasságuk teljesen és helyrehozhatatlanul megromlott. Ha pedig a vitás kérdésekkel kapcsolatban is egyezségre jutnak, az egy lényegesen egyszerűbb jogi helyzetet teremt, mint ellenzéses válás esetén.
Milyen kérdésekben kell egyezségre jutniuk a feleknek?
Ha a válás közös megegyezéssel kerül kezdeményezésre, akkor a bíróság nem tárja fel a házasság megromlásához vezető okokat. A házastársaknak nem kell előadni a válás okait, nem kerül sor tanúk meghallgatására vagy bizonyítási eljárás lefolytatására. A feleknek azon túl, hogy ki kell nyilvánítani végleges elhatározáson alapuló, befolyásmentes megegyezésüket, néhány járulékos kérdésben meg kell állapodniuk. Minden esetben egyezségre kell jutniuk 

  • a közös lakás használatát illetően.

Amennyiben erre igény merül fel, a házastársaknak meg kell állapodniuk

  • a házastársi tartás kérdésében is.

Ha pedig a házasságból gyerekük született, úgy 

  • a szülői felügyelet gyakorlása
  • a különélő szülő és a gyermek közötti kapcsolattartás és 
  • a gyermek tartása kapcsán is meg kell születnie az egyezségnek.

Ha az egyezség alapján a szülői felügyeleti jogot közösen gyakorolják a továbbiakban, a feleknek kapcsolattartás kérdésében nem kell megegyezniük, a gyermek lakóhelyét azonban meg kell határozniuk.

Hogyan zajlik a válás közös megegyezéssel?

A pert az általános szabályok szerint kell megindítani, főszabályként a felek utolsó közös lakóhelye, vagy az alperes lakóhelye szerint illetékes járásbíróságnál (budapesti lakóhely esetén a kerületi bíróságnál). A felek perbeli állását ugyanis akkor is meg kell jelölni, ha közös kérelemmel indul a házasság felbontására irányuló peres eljárás, tehát ebben az esetben is beszélhetünk alperesről, illetve felperesről.
Az első perfelvételi tárgyalást jellemzően a kereseti kérelem benyújtásától számított 2-4 hónapra tűzik ki. Ha a házastársaknak nincsen kiskorú gyermeke, a bíróság az első tárgyaláson is felbonthatja a házasságot. Amennyiben van közös gyermekük, úgy legkorábban a második, érdemi tárgyaláson válhatnak el. Ennek időpontját a perfelvételi tárgyaláson határozzák meg, általában az azt követő egy-másfél hónapon belüli időpontra. 

Hogyan segíti az ügyvéd a válást közös megegyezés esetén?

A per során a legfontosabb tartalmi kérdés, hogy megszülessen a felek közötti konszenzus. Egy olyan megállapodás, amely működőképes módon rendez valamennyi járulékos kérdést, a közös vagyon sorsát vagy a szülő-gyermek kapcsolattartás kérdését. Egy precízen megfogalmazott, minden lényeges kérdésre kiterjedő egyezség jelentősen lerövidíti a válás menetét, hiszen ilyenkor a bíróság ugyanis azt végzéssel szentesíti, amely hatálya azonos az ítéletével.
Emellett pedig bizonyos formai előírásokat is be kell tartani a peres eljárásban. A keresetlevél házassági bontóperben a házasság felbontására irányuló kérelmet testesíti meg: formanyomtatványa a bíróságokon beszerezhető, de akár az internetről is letölthető. Ehhez mellékelni kell:

  • a házassági anyakönyvi kivonatot,
  • közös kiskorú gyermek(ek) esetén a születési anyakönyvi kivonatokat, valamint 
  • a válási egyezséget.

A per illetékét ekkor is meg kell fizetni, azonban egyetértés esetén a felek lényeges olcsóbban és gyorsabban válhatnak el, mint egy egy tényállásos bontás esetén. És ami igazán fontos, hogy nem kerül sor szakértők, tanúk bevonására, nem kell bizonyítékokat a bíróság elé tárni, ezzel pedig lényegesen kisebb lelki terhet rakva a felekre, nem beszélve közös kiskorú gyermekükről.

A házasság megszűnésének joghatásai

  • A felek státusza nős/férjezett helyett elvált lesz. 

  • Az öröklési jogi kapcsolat megszűnik, így házastársi haszonélvezeti jog öröklésére sincs lehetőség.

  • Van lehetőség viszont új házasságot kötni. A házasság fennállása alatt kötött újabb házasság akár büntetőjogi tényállást is megvalósíthat.

  • Bizonyos körülmények fennállása esetén van lehetőség házastársi tartásra és lakáshasználatra. A válás után tartást követelhet az, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani. Nem kötelezhető viszont tartásra az, aki ezáltal saját szükséges tartását vagy gyermekének tartását veszélyeztetné.

  • Ha a felek közötti vagyonközösség megszűnik, akkor a közös szerzés vélelme sem áll fenn. Főszabályként a házassági vagyonközösség fennállása alatt a közös vagyonba kerülnek ugyanis azok a vagyontárgyak, amelyeket a házastársak akár együtt akár külön szereznek.

  • Visszterhes ügyletekért való felelősség nem terheli az (ex)házastársakat.

  • A névviselés fennmaradhat. A házastársak a házasság fennállása alatt viselt nevet viselhetik tovább. A névviselési forma módosítását a házasság felbontása után az anyakönyvvezetőnél kezdeményezhetik.

  • Bármelyik fél által kérhető a közös vagyon megosztása. Emellett a felek által megkötött, ügyvéd által ellenjegyzett szerződéssel megegyezésük szerint is bármikor feloszthatják azt.

  • A házasság felbontását követően a bíróság kiállítja a válási anyakönyvi kivonatot. Ez lényegében a házassági anyakönyvi felvezetett záradék a házasság megszűnéséről.

  • A házasság felbontását követően nincs lehetőség rendkívüli jogorvoslatra (pl. perújítás, felülvizsgálat).

Meddig tart egy válás?

Fontos tisztázni, hogy főszabályként a válás vagyonmegosztás nélkül történik, a házassági vagyonjogi kérdések ugyanis aránytalanul meghosszabbítanák a válás menetét. A válóper elhúzódása nagyban függ attól, hogy a feleknek mikor sikerül egyezséget kötniük egymással. A legegyszerűbb helyzetet az teremti, ha a házastársak közös akarattal kezdeményezik a házasság felbontását, hiszen ekkor nem kell feltárni a házasság megromlásának okait. 

Ugyanakkor az első tárgyaláson a bíróság minden esetben megkísérli kibékíteni a feleket. Így egy egyoldalú válás esetén is, ha már a perfelvételi tárgyaláson megegyeznek minden felmerülő kérdésben, akkor akár nagyon rövid időn belül kimondhatja a bíróság ítéletében a válást. Ellenben, ha több érdemi tárgyaláson sem tudnak a házastársak megállapodásra jutni, akkor akár évekig is elhúzódhat a per.

A válás során felmerülő költségek

A bontóper illetéke 30.000, – Ft.  A bírósági ítélet elleni fellebbezés illetéke 15.000 Ft, – Ft. Ingyenes válás nem lehetséges. Azt, hogy összesen mennyibe kerül a válás további felmerülő egyéb költségek is befolyásholhatják, például az ügyvédi munkadíj vagy szakértői díj.

Ha az első (közös kiskorú gyermek esetén a második) tárgyaláson a felek egyezségre jutnak valamennyi felmerülő kérdésben, úgy mentesülnek a perköltség alól, mindösszesen az illetéket kell megfizetni. Minél bonyolultabb és minél inkább elhúzódik a peres eljárás, értelemszerűen annál költségesebb lesz. 

A bizonyítási eljárások során a kirendelt szakértők vagy a megrendelt környezettanulmány díját főszabályként a felek kötelesek előlegezni és viselni, ami akár több százezer forintos kiadásokat is eredményezhet. A bontóper felmerült perköltségeinek viseléséről a bíróság az eljárást lezáró ítéletben rendelkezik.

A perköltség viselése alapesteben a pernyertesség-pervesztesség arányában oszlik el, de előfordul, hogy a bíróság máshogy határoz a felmerülő összes körülmény mérlegelését követően.

Ha pedig házassági vagyonjogi vita is felmerül a felek között, akkor a bírósági eljárás illetékét a pertárgy értékének 6%-ában, legfeljebb másfél millió forintban állapítják meg az elsőfokú eljárásban. Ha pedig a pertárgy értéke a 30 millió forintot meghaladja, az ügyvédi képviselet is kötelező, amellyel kapcsolatban az ügyvédi munkadíjat jellemzően a pertárgyérték 5% közötti mértékében határozzák meg, azzal, hogy az ügyvédi munkadíj végső soron a felek szabad megállapodásán alapul.

Az ügyvéd szerepe a válóperben

Annak ellenére, hogy a jogszabályok nem írják elő ügyvéd közreműködését a házassági bontóper során, érdemes a válni készülő feleknek szakemberhez fordulniuk

A közös megegyezéssel történő válás esetén nagy könnyebbséget jelenthet az ügyvéd segítsége az egyezség megkötésében, annak megszövegezésében és a bírósághoz történő benyújtásban. A jogi képviselet nem kötelező a válás során, ugyanakkor a válóperes keresetnek vagy a válási egyezségnek is vannak olyan formai és tartalmi kritériumai, amelyeknek meg kell felelni, hogy a bíróság befogadja azokat. Egy profi ügyvéd közreműködésével elkerülhetők a buktatók, hogy zökkenőmentes és gyors legyen a válás és könnyítsen ezen az egyébként is megterhelő időszakon.

Az okiratszerkesztés mellett az ügyvéd teljes körű jogi képviselet biztosít ügyfelének a bíróságok, adott esetben más hatóságok előtt. A tényállásos bontóper során a válóperes ügyvéd megfelelően tudja érvényesíteni a képviselt fél érdekeit az olyan lényeges kérdések vonatkozásában, mint a vagyonmegosztás, a gyermekelhelyezés, vagy a házastársi tartás mértékének megállapítása. Tapasztalata hasznos lehet a bizonyítási eljárások során, fel tudja mérni a lehetséges kimeneteket, hogy a közös megegyezés hiányában milyen bírósági döntésre lehet számítani.

Milyen segítséget kínál a BP Legal csapata? 

Amennyiben döntöttél a válóper megindításában, kérj időpontot a BP Legal honlapján konzultációra és fordulj hozzánk bizalommal! Kollegáink a hatályos joganyag beható ismertén túl, több éves tárgyalótermi tapasztalattal is rendelkeznek, aminek köszönhetően a legjobb segítséget tudják nyújtani számodra. 

Minden esetben precízen és átláthatóan dolgozunk, továbbá kiemelt figyelmet fordítunk az ügyfelekkel való folytonos és világos kommunikációra. 

Ha bármi kérdés felmerült benned, akár a válással, akár mással kapcsolatban, akkor keress minket bátran!

A BP Legalnál felkészült ügyvédek várnak, akik jogi segítséget nyújtanak minden helyzetben.

Mi történik a kapcsolatfelvétel után?

1

Az űrlap elküldése után felvesszük veled a kapcsolatot és megbeszéljük az együttműködés részleteit.

2

Igényeidnek megfelelően részletes tájékoztatást adunk az ügyintézés menetéről, időtartamáról és költségeiről.

3

Együttműködésünk során maximális ügyvédi támogatást nyújtunk, legyen szó bármilyen jogi területről.